Historie a současnost

Původ

Judo je japonského původu, jeho zakladatelem je profesor Jigoro Kano (1860-1938), který jej vytvořil z vybraných chvatů starého bojového umění Jiu-Jitsu. Po letech pečlivého studia, založil vlastní školu, kterou nazval KODOKAN-JUDO.

Vznik a evoluce

Zakladatelem Juda jako sportovního odvětví byl profesor Jigoro Kano. Motivem ke studiu Jiu-Jitsu byl pro tohoto subtilního studenta fakt, že musel snášet mnohé křivdy a ústrky od silnějších spolužáků, a tak se začal zajímat o staré bojové umění. Poznatky přizpůsobil tehdejšímu tělovýchovnému procesu a vytvořil vlastní systém, který nazval KODOKAN-JUDO. Názvem chtěl odlišit nový systém od tehdejšího neoblíbeného Jiu-Jitsu. Stanovil i etiku chování v Doju, ke spolužákům a učiteli, jež zaručovala radostné ovzduší při výcviku a zajišťovala i nutnou bezpečnost při tréninku. Činnost Kodokanu byla zahájena – od tohoto data se počítá vznik juda – v roce 1882, kdy měl Jigoro Kano prvních 9 žáků.

Judo v Československu

První pokusy s výcvikem Jiu-Jitsu se v Československu datují v letech 1907 až 1910.V roce 1952 se Judo začíná organizovaně provozovat i na Slovensku. V letech 1935 a 1936 navštívil ČSR prof. Jigoro Kano. V roce 1953 jsme se stali prozatímním členem Evropské unie judo (EJU). Po téměř desetiletém půstu jsme v roce 1974 získali medaile na Mistrovství Evropy, dá se říci, že až na výjimky trvá tento stav až do současnosti.Prvním závodníkem, který startoval na Olympijských hrách byl Petr Jákl v Mnichově 1972. První medaili na Olympijských hrách získal pro ČSSR Vladimír Kocman v roce 1980, zatím se jednalo o jedinou medaili z Olympijských her pro České barvy v judu. První titul mistra Evropy získal v roce 1988 Jiří Sosna, který patří k našim nejúspěšnějším závodníkům v historii.

Judo v Evropě

Do Evropy se Judo dostalo v roce 1931, kdy Japonci poprvé v Londýně ukázali umění tohoto sportu.

Judo na Olympiádě

Poprvé bylo judo zařazeno do programu Olympijských her v roce 1964 v Tokyu. Ženy poprvé startovaly na OH v roce 1992 v Barceloně.

Novodobé judo v ČR

Mezi naše největší současné hvězdy patří několikanásobný mistr Evropy a mistr světa a také olympijský vítěz Lukáš Krpálek a mistr světa, Evropy i ČR Adam Kopecký.

Zbytek České reprezentace zde

Legendy světového juda

Mezi světové judistické legendy například patří: Anton Geesink (NED), Jamashita (JPN), Legien (POL), Koga (JPN), Jeon (KOR), David Douillet (FRA), Kosei Inoue (JPN), Tadahiro Nomura (JPN), Teddy Rinner (FRA).